LG 43LX310C 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
53804
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53804.png
/lg-43lx310c-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
43 Inch
Full HD, Edge LED
DivX HD
Triple XD Engine, 1200:01:00
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
54 W
Double USB Sharing
Auto volume leveller: Balance
Model
43LX310C 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card
LG 43LX310C 43 inch LED Full HD - Display
LED Backlight Type
Edge LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
180 Nits
Contrast Ratio
Response Time
9 ms
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 43LX310C 43 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
White
Weight Without Stand
9.48 Kg
Weight With Stand
9.79 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1103 x 698 x 198 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1103 x 574.04 x 58.42 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
White
LG 43LX310C 43 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
LG 43LX310C 43 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), HEAAC, LPCM, MP3, MPEG
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 43LX310C 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Side), 1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
LG 43LX310C 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
No
Games
Other Smart Features
Double USB Sharing
LG 43LX310C 43 inch LED Full HD - Remote Features
Touch Controls Present
LG 43LX310C 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
54 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
43%
17%