LG 43QNED8BA6A 43 inch (109 cm) QNED 4K
4
Release Date
4
Jun
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/e1664919-888c.jpg
/lg-43qned8ba6a-43-inch-109-cm-qned-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay,Apple Homekit,Display Mirroring,Simplink,Web OS
Dolby Atmos
Brand
LG
Model
43QNED8BA6A
Market Status
Available
Launch Date
4-Jun-25
Series
QNED80
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG 43QNED8BA6A 43 inch (109 cm) QNED 4K - Display
Display Type
QNED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 43QNED8BA6A 43 inch (109 cm) QNED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
9.3 Kg
Weight With Stand
9.7 Kg
LG 43QNED8BA6A 43 inch (109 cm) QNED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG 43QNED8BA6A 43 inch (109 cm) QNED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 43QNED8BA6A 43 inch (109 cm) QNED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
1
LG 43QNED8BA6A 43 inch (109 cm) QNED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 43QNED8BA6A 43 inch (109 cm) QNED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 43QNED8BA6A 43 inch (109 cm) QNED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%