LG 43UF640T 43 inch LED 4K
4
LG 43UF640T 43 inch LED 4K
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
lg-43uf640t-43-inch-led-4k
Mobile
54585
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54585.png
/lg-43uf640t-43-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
43 Inch
4K, Slim LED
DivX HD
True 4K Engine, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Brand
LG
Model
43UF640T 43 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Box Contents
LG 43UF640T 43 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
43 Inch
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Slim LED
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
LG 43UF640T 43 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
9 Kg
Weight With Stand
9.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
975.5 x 621 x 208.7 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
975.5 x 582.4 x 81.5 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
Black
LG 43UF640T 43 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Yes
LG 43UF640T 43 inch LED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 43UF640T 43 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
LG 43UF640T 43 inch LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 43UF640T 43 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 43UF640T 43 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%
17%