LG 49LF5530 49 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
52937
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52937.png
/lg-49lf5530-49-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Full HD, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine
178 Degrees
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 0.3 W
MHL, Fluctuation protection
Model
49LF5530 49 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Box Contents
Television, Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 49LF5530 49 inch LED Full HD - Display
Slim LED
Local Dimming
No
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 49LF5530 49 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
13.2 Kg
Weight With Stand
13.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1105 x 694 x 247 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1105 x 652 x 56.5 mm
Stand Colour
Black
LG 49LF5530 49 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Upscaling
LG 49LF5530 49 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2.0,Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HAAC, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 49LF5530 49 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
HDMI Ports
1(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
LG 49LF5530 49 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
Facebook and Social Media Integration
Voice Recognition
Other Smart Features
MHL, Fluctuation protection
LG 49LF5530 49 inch LED Full HD - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 49LF5530 49 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
0.3 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%