LG 49LF620T 49 inch LED Full HD
4
Avtar Singh
Mobile
53772
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53772.png
/lg-49lf620t-49-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
49 Inch
Full HD, Direct LED
DivX HD
Triple XD Engine, Eco Sensor
178 Degrees
100 - 240 V
Display Mirroring, MHL, SmartView, USB HID Support, WiFi Direct, Future Ready, Keyboard, Mouse
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
49LF620T 49 inch LED Full HD TV
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, 2 D Glasses, HID, User Manual, Warranty Card
LG 49LF620T 49 inch LED Full HD - Display
LED Backlight Type
Direct LED
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Other Display Features
Triple XD Engine, Eco Sensor
LG 49LF620T 49 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Stand Shape
Slim T-Shape
Stand Colour
Black
LG 49LF620T 49 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
BMP, JPEG, MPO
LG 49LF620T 49 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 49LF620T 49 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
Ethernet Sockets
1
NFC Ports
No
LG 49LF620T 49 inch LED Full HD - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Camera
Microphone
Other Smart Features
LG 49LF620T 49 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 49LF620T 49 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
43%
17%