LG 49LH595T 49 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
53762
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53762.png
/lg-49lh595t-49-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
DivX HD
Triple XD Engine, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3
Model
49LH595T 49 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
LG 49LH595T 49 inch LED Full HD - Display
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Other Display Features
LG 49LH595T 49 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
11.3 Kg
Weight With Stand
11.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1108 x 707 x 218 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1108 x 657 x 81.5 mm
0.3 Kg
Stand Colour
Black
LG 49LH595T 49 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
JPEG, JPS, MPO
LG 49LH595T 49 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 49LH595T 49 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
HDMI Ports
2(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 49LH595T 49 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
LG 49LH595T 49 inch LED Full HD - Remote Features
Touch Controls Present
LG 49LH595T 49 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
43%
17%