LG 49LW310C 49 inch LED Full HD
4
Avtar Singh
View All
Mobile
53112
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53112.png
/lg-49lw310c-49-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
49 Inch
Full HD, Edge LED
Asf, AVI, DivX HD, FLV, MKV, MP4, MPEG, TRP, TS
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
Easylink (HDMI-CEC)
Auto volume leveller: Balance
Model
49LW310C 49 inch LED Full HD TV
Box Contents
LG 49LW310C 49 inch LED Full HD - Display
LED Backlight Type
Edge LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
200 Nits
Contrast Ratio
Response Time
6 ms
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
LG 49LW310C 49 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
13.4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1103 x 698 x 198 mm
Stand Colour
Black
LG 49LW310C 49 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
BMP, JPEG, PNG
LG 49LW310C 49 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
MP2, MP3, MPEG, WAV, WMA
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 49LW310C 49 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
HDMI Ports
1 Port
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
LG 49LW310C 49 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
Games
Other Smart Features
Easylink (HDMI-CEC)
LG 49LW310C 49 inch LED Full HD - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 49LW310C 49 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
43%
17%