LG 49LX341C 49 inch LED Full HD
4
Avtar Singh
Mobile
54464
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54464.png
/lg-49lx341c-49-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
49 Inch
Full HD, Edge LED
DivX HD
XD Engine, 1200:01:00
178 Degrees
100 - 240 V
83.5 W
Easylink (HDMI-CEC), Hotel Mode, MHL
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
49LX341C 49 inch LED Full HD TV
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual, Warranty Card
LG 49LX341C 49 inch LED Full HD - Display
LED Backlight Type
Edge LED
Brightness
300 Nits
Contrast Ratio
Response Time
9 ms
Other Display Features
XD Engine
LG 49LX341C 49 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight With Stand
17.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1106 x 697 x 220 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1106 x 647 x 32 mm
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
LG 49LX341C 49 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
LG 49LX341C 49 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), HEAAC, LPCM, MP3
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 49LX341C 49 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
LG 49LX341C 49 inch LED Full HD - Smart TV Features
Other Smart Features
LG 49LX341C 49 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
LG 49LX341C 49 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
83.5 W
Power Consmption Standby
0.22 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%
17%