LG 49UF670T 49 inch LED 4K
4
LG 49UF670T 49 inch LED 4K
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
lg-49uf670t-49-inch-led-4k
Mobile
55007
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55007.png
/lg-49uf670t-49-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
4K, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
IPS 4K Panel, True 4K Engine
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Simplink, Joystick
Clear Voice 2
Model
49UF670T 49 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Box Contents
Television, Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 49UF670T 49 inch LED 4K - Display
Slim LED
Local Dimming
Yes
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
IPS 4K Panel, True 4K Engine
LG 49UF670T 49 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
14 Kg
Weight With Stand
15.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1104 x 701 x 261 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1104 x 645 x 56.7 mm
Stand Colour
Black
LG 49UF670T 49 inch LED 4K - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Upscaling
LG 49UF670T 49 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Clear Voice 2
LG 49UF670T 49 inch LED 4K - Connectivity/Ports
2(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
NFC Ports
LG 49UF670T 49 inch LED 4K - Smart TV Features
Smart TV
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Simplink, Joystick
LG 49UF670T 49 inch LED 4K - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 49UF670T 49 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%