LG 55LB6500 55 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
55173
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55173.png
/lg-55lb6500-55-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
55 Inch
Full HD, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine
178 Degrees
120 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
MHL, Simplink, SmartShare, WiFi Direct, Web OS, Launcher, LG Store, Live Menu, Dual play, Joystick
Brand
LG
Model
55LB6500 55 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, 4 x 3D Glass, Magic Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 55LB6500 55 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
120 Hz
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Ultra Slim TV
No
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 55LB6500 55 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Silver
Weight Without Stand
18.3 Kg
Weight With Stand
18.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1241 x 769 x 224 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1241 x 725 x 55.5 mm
Stand Colour
Silver
LG 55LB6500 55 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Yes
LG 55LB6500 55 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2.0,Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HAAC, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 55LB6500 55 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 55LB6500 55 inch LED Full HD - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
LG Store, Smart Phone Remote Controller, Skype.
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 55LB6500 55 inch LED Full HD - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 55LB6500 55 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%