LG 55UA83006LA 55 inch (139 cm) LED 4K
4
Release Date
29
Aug
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
View All
Mobile
108521
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/fece72eb-39b5.jpg
/lg-55ua83006la-55-inch-139-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K, Direct LED
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay Apple Homekit Display Mirroring Simplink Web OS
Brand
LG
Model
55UA83006LA 55 inch (139 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
29-Aug-25
Series
UA8300
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG 55UA83006LA 55 inch (139 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
Alpha 7 Gen8 AI Processor 4K HDR (High Dynamic Range)
LG 55UA83006LA 55 inch (139 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
11.5 Kg
Weight With Stand
11.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1236 x 780 x 230 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1236 x 718 x 67.9 mm
LG 55UA83006LA 55 inch (139 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG 55UA83006LA 55 inch (139 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, MP2, MP3, PCM
No. of Speakers
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 55UA83006LA 55 inch (139 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
LG 55UA83006LA 55 inch (139 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 55UA83006LA 55 inch (139 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 55UA83006LA 55 inch (139 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%