LG 65NANO83A6A 65 inch (165 cm) LED 4K
4
Release Date
19
Aug
25
Suresh Joshi
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/2527d711-7010.jpg
/lg-65nano83a6a-65-inch-165-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 190 W
AirPlay, AirPlay 2, Apple Homekit, Display Mirroring, Simplink
Dolby Atmos
Model
65NANO83A6A
Market Status
Available
Launch Date
19-Aug-25
Series
NANO 83A
Warranty
3 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 65NANO83A6A 65 inch (165 cm) LED 4K - Display
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
300 Nits
Aspect Ratio
Other Display Features
Alpha 7 Gen8 AI Processor 4K, HDR (High Dynamic Range), Multi View
LG 65NANO83A6A 65 inch (165 cm) LED 4K - Physical Design
21.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1454 x 903 x 269 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1454 x 838 x 57.7 mm
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
LG 65NANO83A6A 65 inch (165 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG 65NANO83A6A 65 inch (165 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 65NANO83A6A 65 inch (165 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
1
LG 65NANO83A6A 65 inch (165 cm) LED 4K - Smart TV Features
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Hotstar, Prime Video
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 65NANO83A6A 65 inch (165 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Magic Remote
LG 65NANO83A6A 65 inch (165 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
190 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%