LG 65QNED8BA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K
4
Release Date
4
Jun
25
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/08c180be-e0b5.jpg
/lg-65qned8ba6a-65-inch-165-cm-qned-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay,Apple Homekit,Display Mirroring,Simplink,Web OS
Model
65QNED8BA6A
Market Status
Available
Launch Date
4-Jun-25
Series
QNED80
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG 65QNED8BA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Display
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 65QNED8BA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
22.5 Kg
Weight With Stand
22.9 Kg
LG 65QNED8BA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG 65QNED8BA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 65QNED8BA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Connectivity/Ports
1
LG 65QNED8BA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Smart TV Features
Bluetooth Version
5.1
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 65QNED8BA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Remote Features
Magic Remote
LG 65QNED8BA6A 65 inch (165 cm) QNED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%