LG 65UR75006LC 65 inch (165 cm) LED 4K
4
Release Date
11
Apr
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/7d27b02a-b3b5.jpg
/lg-65ur75006lc-65-inch-165-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
AVI
Alpha5 Gen6 AI Processor 4K, HDR (High Dynamic Range)
178 Degrees
60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 190 W
AirPlay, Apple Homekit, Display Mirroring, Simplink, Web OS
Model
65UR75006LC 65 inch (165 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
11-Apr-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 65UR75006LC 65 inch (165 cm) LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Response Time
8 ms
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
LG 65UR75006LC 65 inch (165 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
21.4 Kg
Weight With Stand
21.6 Kg
Stand Colour
Black
LG 65UR75006LC 65 inch (165 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
AVI
Image Formats Supported
GIF, JPEG
Upscaling
Yes
LG 65UR75006LC 65 inch (165 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 65UR75006LC 65 inch (165 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
LG 65UR75006LC 65 inch (165 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Hotstar, Prime Video
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 65UR75006LC 65 inch (165 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
LG 65UR75006LC 65 inch (165 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
190 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%