LG 77EG970T 77 inch OLED 4K
4
LG 77EG970T 77 inch OLED 4K
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
View All
lg-77eg970t-77-inch-oled-4k
Mobile
53810
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53810.png
/lg-77eg970t-77-inch-oled-4k-smart-tv-price-in-india
LG
77 Inch
4K
DivX HD
Triple XD Engine, Perfect Color, Self Lighting Pixel
100 - 240 V
Dual Band, Auto volume leveller: Balance
Brand
LG
Model
77EG970T 77 inch OLED 4K TV
Market Status
Discontinued
Warranty
2 Years
Box Contents
LG 77EG970T 77 inch OLED 4K - Display
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
77 Inch
Display Resolution
4K
Aspect Ratio
3D TV
Yes
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
LG 77EG970T 77 inch OLED 4K - Physical Design
Colour
Black
Stand Colour
Black
LG 77EG970T 77 inch OLED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Upscaling
LG 77EG970T 77 inch OLED 4K - Audio Features
Sound Type
4
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, MPEG, WAV
No. of Speakers
Output Per Speaker
4 W
Total Speaker Output
10 W
No. of Subwoofers
2
Output per Subwoofer
15 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 77EG970T 77 inch OLED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 77EG970T 77 inch OLED 4K - Smart TV Features
Band Support
Dual Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 77EG970T 77 inch OLED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
No
Other Remote Features
Magic Remote
LG 77EG970T 77 inch OLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%