LG 79UB980T 79 inch LED 4K
4
LG 79UB980T 79 inch LED 4K
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
View All
lg-79ub980t-79-inch-led-4k
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52947.png
/lg-79ub980t-79-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
Starting Price
View all prices
79 Inch
4K
3GP, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
4K X-Reality PRO, WiDi (Wireless Display), 3D Comb Filter
178 Degrees
200 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Clear Voice 2
Brand
LG
Model
79UB980T 79 inch LED 4K TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, 4 x 3D Glass, Magic Remote, Conventional Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 79UB980T 79 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
79 Inch
Display Resolution
4K
Local Dimming
Yes
Refresh Rate
200 Hz
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Curved TV
No
Ultra Slim TV
No
Other Display Features
LG 79UB980T 79 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
57.1 Kg
Weight With Stand
60.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1874 x 1075 x 1030 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1773 x 1030 x 39 mm
Stand Material
Metal
Stand Colour
Silver
LG 79UB980T 79 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG, JPS, PNG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
LG 79UB980T 79 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
5.2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, LPCM, MPEG, PCM
No. of Speakers
12
Total Speaker Output
90 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
No. of Subwoofers
2
Other Smart Audio Features
Clear Voice 2
LG 79UB980T 79 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
1(Side)
NFC Ports
LG 79UB980T 79 inch LED 4K - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Yes, Skype.
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 79UB980T 79 inch LED 4K - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 79UB980T 79 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
45%