LG OLED55B56LA 55 inch (139 cm) OLED 4K
4
Release Date
3
Jun
25
Suresh Joshi
Mobile
111381
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/7d7a0fe5-5ad4.jpg
/lg-oled55b56la-55-inch-139-cm-oled-4k-smart-tv-price-in-india
LG
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay Apple Homekit Display Mirroring Simplink Web OS
Model
OLED55B56LA 55 inch (139 cm) OLED 4K TV
Launch Date
3-Jun-25
Series
B5
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG OLED55B56LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
Refresh Rate
120 Hz
Response Time
0.1 ms
Other Display Features
Alpha 8 AI Processor 4K Gen2 HDR (High Dynamic Range) Multi View
LG OLED55B56LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
14.3 Kg
Weight With Stand
14.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1228 x 772 x 235 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1228 x 708 x 45.9 mm
LG OLED55B56LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG OLED55B56LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Audio Features
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED55B56LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
Ethernet Sockets
LG OLED55B56LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Smart TV Features
Bluetooth Version
5.3
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG OLED55B56LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Magic Remote
LG OLED55B56LA 55 inch (139 cm) OLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%