LG OLED55B8PUA 55 inch OLED 4K
4
LG OLED55B8PUA 55 inch OLED 4K
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
lg-oled55b8pua-55-inch-oled-4k
Mobile
53983
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53983.png
/lg-oled55b8pua-55-inch-oled-4k-smart-tv-price-in-india
LG
55 Inch
4K
DivX HD
178 Degrees
100 - 240 V
Single Band, Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2, Dolby Atmos
Model
OLED55B8PUA 55 inch OLED 4K TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Magic Remote Control, Power Cord, User Manual Warranty card
LG OLED55B8PUA 55 inch OLED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
4K
Local Dimming
Yes
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
LG OLED55B8PUA 55 inch OLED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
16.2 Kg
Weight With Stand
17.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1226.8 x 751.84 x 220.98 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1226.8 x 706.12 x 45.72 mm
Stand Colour
Black
Wall Mount Dimensions(WxHxD)
300 x 200 mm
LG OLED55B8PUA 55 inch OLED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, MPO, PNG
Upscaling
LG OLED55B8PUA 55 inch OLED 4K - Audio Features
Sound Type
2.2
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), DTS, HEAAC, MP3, MPEG
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
No. of Subwoofers
2
Output per Subwoofer
10 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2, Dolby Atmos
LG OLED55B8PUA 55 inch OLED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side), 1(Rear)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG OLED55B8PUA 55 inch OLED 4K - Smart TV Features
Band Support
Single Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
LG OLED55B8PUA 55 inch OLED 4K - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG OLED55B8PUA 55 inch OLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
20%
Buy Now
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%