LG OLED77G56LA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K
Release Date
27
May
25
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/e8334077-c068.jpg
/lg-oled77g56la-77-inch-195-cm-oled-evo-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
4K
200 - 240 V
50 - 60 Hz, 663 W
AirPlay,Apple Homekit,Display Mirroring,Simplink,Web OS
Model
OLED77G56LA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
27-May-25
Series
G5
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG OLED77G56LA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Display
Refresh Rate
120 Hz
Brightness
1100 Nits
Response Time
0.1 ms
Aspect Ratio
Other Display Features
Alpha 11 Gen 2 AI Processor 4K,HDR (High Dynamic Range),Multi View
LG OLED77G56LA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Physical Design
Weight Without Stand
33.6 Kg
Stand Colour
Black
LG OLED77G56LA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG OLED77G56LA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Audio Features
Total Speaker Output
60 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG OLED77G56LA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3
1
LG OLED77G56LA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Inbuilt Apps
Netflix,YouTube,Hotstar,Prime Video
Other Smart Features
LG OLED77G56LA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG OLED77G56LA 77 inch (195 cm) OLED evo 4K - Power Supply
Voltage Requirement
200 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
663 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%