Lloyd 65QX900D 65 inch (165 cm) QLED 4K
4
Score
Market Status
Available
Compare
Share:
3.8
Suresh Joshi
Mobile
77920
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/5fbe1bba-71b8.jpg
/lloyd-65qx900d-65-inch-165-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Lloyd
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 200 W
Android
Brand
Lloyd
Model
65QX900D
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Lloyd 65QX900D 65 inch (165 cm) QLED 4K - Display
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Contrast Ratio
Response Time
8 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Lloyd 65QX900D 65 inch (165 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
18.2 Kg
Stand Colour
Black
Lloyd 65QX900D 65 inch (165 cm) QLED 4K - Audio Features
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Lloyd 65QX900D 65 inch (165 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Lloyd 65QX900D 65 inch (165 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Voice Recognition
Other Smart Features
Android
Lloyd 65QX900D 65 inch (165 cm) QLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
Lloyd 65QX900D 65 inch (165 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
200 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%