Motorola 40SAFHDME 40 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
View All
Mobile
51878
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/51878.png
/motorola-40safhdme-40-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Motorola
Quad Core
40 Inch
Full HD
MP4, MPEG
HDR (High Dynamic Range), 5000:01:00
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 74 W
Display Mirroring, Screen Casting, Android
Dual Band
Brand
Motorola
Model
40SAFHDME 40 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Series
ZX2
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual Warranty Card
Motorola 40SAFHDME 40 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
40 Inch
Display Resolution
Full HD
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
320 Nits
Contrast Ratio
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Motorola 40SAFHDME 40 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
4.8 Kg
Weight With Stand
5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
908.6 x 557.6 x 189.9 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
908.6 x 524.9 x 81.8 mm
Stand Colour
Black
Stand Features
Stylish Curved Stand
Motorola 40SAFHDME 40 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
NTSC
Video Formats Supported
MP4, MPEG
Image Formats Supported
JPEG
Motorola 40SAFHDME 40 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Amphisoundx Pro
Audio Formats Supported
MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Motorola 40SAFHDME 40 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Motorola 40SAFHDME 40 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Band Support
Dual Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Youtube, Hotstar, Eros Now, Sony Live, Hungama, Zee5, Amazon Prime Video
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Motorola 40SAFHDME 40 inch LED Full HD - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Other Remote Features
Smart Control
Motorola 40SAFHDME 40 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
74 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%