Motorola 50SAUHDM 50 inch LED 4K
4
Score
Market Status
Available
Compare
Share:
3.5
Avtar Singh
3
to
33999
View All
Mobile
51479
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/51479.png
/motorola-50sauhdm-50-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Motorola
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
50 Inch
4K
MPEG-4
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
120 W
Single Band, Auto volume leveller: Balance
Brand
Motorola
Model
50SAUHDM 50 inch LED 4K TV
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Motorola 50SAUHDM 50 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
50 Inch
Display Resolution
4K
Local Dimming
Yes
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
280 Nits
Contrast Ratio
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Motorola 50SAUHDM 50 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
9.8 Kg
Weight With Stand
10.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1112.5 x 711.2 x 225 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1112.5 x 681.2 x 92 mm
Stand Weight
0.4 Kg
Stand Colour
Black
Motorola 50SAUHDM 50 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Yes
Motorola 50SAUHDM 50 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Motorola 50SAUHDM 50 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Motorola 50SAUHDM 50 inch LED 4K - Smart TV Features
Band Support
Single Band
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Youtube, Hotstar Prime
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Motorola 50SAUHDM 50 inch LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Motorola 50SAUHDM 50 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
120 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%