Motorola 55SAUHDM 55 inch LED 4K
4
Score
Market Status
Available
Compare
Share:
3.5
Avtar Singh
View All
Mobile
51476
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/51476.png
/motorola-55sauhdm-55-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Motorola
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
55 Inch
4K
MPEG-4
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 150 W
Single Band, Auto volume leveller: Balance
Brand
Motorola
Model
55SAUHDM 55 inch LED 4K TV
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Motorola 55SAUHDM 55 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
4K
Local Dimming
Yes
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
400 Nits
Contrast Ratio
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Motorola 55SAUHDM 55 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
11.1 Kg
Weight With Stand
11.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1226.7 x 776.3 x 225 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1226.7 x 747.0 x 92 mm
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Motorola 55SAUHDM 55 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Motorola 55SAUHDM 55 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
15 W
Total Speaker Output
30 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Motorola 55SAUHDM 55 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Motorola 55SAUHDM 55 inch LED 4K - Smart TV Features
Band Support
Single Band
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Youtube, Hotstar Prime
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Motorola 55SAUHDM 55 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
IR (Infra red)
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Motorola 55SAUHDM 55 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
150 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%