Motorola 55UHDGDMBSXP 55 inch (139 cm) LED 4K
Score
Market Status
Available
Compare
Share:
3.5
Suresh Joshi
Mobile
80207
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/f3b9bf36-cb0f.jpg
/motorola-55uhdgdmbsxp-55-inch-139-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Motorola
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube, Screen Casting, Android
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K, Direct LED
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 120 W
Screen Casting, Android
Dual Band
Brand
Motorola
Model
55UHDGDMBSXP
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Motorola 55UHDGDMBSXP 55 inch (139 cm) LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Motorola 55UHDGDMBSXP 55 inch (139 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
10.65 Kg
Weight With Stand
10.83 Kg
Stand Colour
Black
Motorola 55UHDGDMBSXP 55 inch (139 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Audio
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Motorola 55UHDGDMBSXP 55 inch (139 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side)
Ethernet Sockets
1
Motorola 55UHDGDMBSXP 55 inch (139 cm) LED 4K - Smart TV Features
Yes
Band Support
Dual Band
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Other Smart Features
Screen Casting, Android
Motorola 55UHDGDMBSXP 55 inch (139 cm) LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AAA
Touch Controls Present
No
Motorola 55UHDGDMBSXP 55 inch (139 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
120 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%