Motorola EnvisionX 40FHDGDMBSXP 40 inch (101 cm) LED Full HD
Score
Market Status
Available
Compare
Share:
2.5
Suresh Joshi
3
Mobile
80324
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/9c13a99c-0dab.jpg
/motorola-envisionx-40fhdgdmbsxp-40-inch-101-cm-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Motorola
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube, Screen Casting, Android
40 Inch (101.6 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
Full HD, Direct LED
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 74 W
Screen Casting, Android
Dual Band
Brand
Motorola
Model
EnvisionX 40FHDGDMBSXP
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Motorola EnvisionX 40FHDGDMBSXP 40 inch (101 cm) LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Motorola EnvisionX 40FHDGDMBSXP 40 inch (101 cm) LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
5.16 Kg
Weight With Stand
5.28 Kg
Stand Colour
Black
Motorola EnvisionX 40FHDGDMBSXP 40 inch (101 cm) LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Motorola EnvisionX 40FHDGDMBSXP 40 inch (101 cm) LED Full HD - Audio Features
Sound Technology
Dolby Audio
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Motorola EnvisionX 40FHDGDMBSXP 40 inch (101 cm) LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2(Side)
Ethernet Sockets
1
Motorola EnvisionX 40FHDGDMBSXP 40 inch (101 cm) LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Band Support
Dual Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Other Smart Features
Screen Casting, Android
Motorola EnvisionX 40FHDGDMBSXP 40 inch (101 cm) LED Full HD - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
No
Touch Controls Present
No
Motorola EnvisionX 40FHDGDMBSXP 40 inch (101 cm) LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
74 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%