Motorola EnvisionX 50UHDGDMBSXP 50 inch (127 cm) LED 4K
Score
Share:
3.6
Suresh Joshi
Mobile
80205
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/ad04f30e-4a6d.jpg
/motorola-envisionx-50uhdgdmbsxp-50-inch-127-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Motorola
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube, Screen Casting, Android
50 Inch (127 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K, Direct LED
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 110 W
Screen Casting, Android
Dual Band
Brand
Motorola
Model
EnvisionX 50UHDGDMBSXP
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Motorola EnvisionX 50UHDGDMBSXP 50 inch (127 cm) LED 4K - Display
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Motorola EnvisionX 50UHDGDMBSXP 50 inch (127 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
8.76 Kg
Weight With Stand
8.93 Kg
Stand Colour
Grey
Motorola EnvisionX 50UHDGDMBSXP 50 inch (127 cm) LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Motorola EnvisionX 50UHDGDMBSXP 50 inch (127 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Motorola EnvisionX 50UHDGDMBSXP 50 inch (127 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side)
Ethernet Sockets
1
Motorola EnvisionX 50UHDGDMBSXP 50 inch (127 cm) LED 4K - Smart TV Features
Yes
Band Support
Dual Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Other Smart Features
Screen Casting, Android
Motorola EnvisionX 50UHDGDMBSXP 50 inch (127 cm) LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Touch Controls Present
No
Motorola EnvisionX 50UHDGDMBSXP 50 inch (127 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
110 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%