Motorola EnvisionX 55UHDGQMWS5Q 55 inch (139 cm) QLED 4K
Score
Market Status
Available
Compare
Share:
3.5
Suresh Joshi
3
View All
Mobile
77326
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/2c8e547b-011a.jpg
/motorola-envisionx-55uhdgqmws5q-55-inch-139-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Motorola
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube, Screen Casting, Android
55 Inch (139.7 cm)
4K
178 Degrees
60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Screen Casting, Android
Brand
Motorola
Model
EnvisionX 55UHDGQMWS5Q
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Motorola EnvisionX 55UHDGQMWS5Q 55 inch (139 cm) QLED 4K - Display
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
55 Inch (139.7 cm)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
350 Nits
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Motorola EnvisionX 55UHDGQMWS5Q 55 inch (139 cm) QLED 4K - Physical Design
Stand Colour
Grey
Motorola EnvisionX 55UHDGQMWS5Q 55 inch (139 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Atmos
No. of Speakers
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Motorola EnvisionX 55UHDGQMWS5Q 55 inch (139 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side)
Motorola EnvisionX 55UHDGQMWS5Q 55 inch (139 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Other Smart Features
Screen Casting, Android
Motorola EnvisionX 55UHDGQMWS5Q 55 inch (139 cm) QLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
No
Motorola EnvisionX 55UHDGQMWS5Q 55 inch (139 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%