Motorola EnvisionX 65UHDGDMBSXP 65 inch (165 cm) LED 4K
Score
Market Status
Available
Compare
Share:
3.5
Suresh Joshi
Mobile
80371
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/9c54c2e0-6288.jpg
/motorola-envisionx-65uhdgdmbsxp-65-inch-165-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Motorola
https://schema.org/InStock
Sun May 10 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube, Screen Casting, Android
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K, Direct LED
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 200 W
Screen Casting, Android
Dual Band
Brand
Motorola
Model
65UHDGDMBSXP
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Motorola EnvisionX 65UHDGDMBSXP 65 inch (165 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Motorola EnvisionX 65UHDGDMBSXP 65 inch (165 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
18.4 Kg
Weight With Stand
18.8 Kg
Stand Colour
Black
Motorola EnvisionX 65UHDGDMBSXP 65 inch (165 cm) LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Motorola EnvisionX 65UHDGDMBSXP 65 inch (165 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
24 W
Total Speaker Output
12 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Motorola EnvisionX 65UHDGDMBSXP 65 inch (165 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side)
Ethernet Sockets
1
Motorola EnvisionX 65UHDGDMBSXP 65 inch (165 cm) LED 4K - Smart TV Features
Yes
Band Support
Dual Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Other Smart Features
Screen Casting, Android
Motorola EnvisionX 65UHDGDMBSXP 65 inch (165 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Touch Controls Present
No
Other Remote Features
Smart Control
Motorola EnvisionX 65UHDGDMBSXP 65 inch (165 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
200 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%