Motorola EnvisionX Spectra 50UHDGMMWKRQ 50 inch (127 cm) Mini LED 4K
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/324c0748-a921.jpg
/motorola-envisionx-spectra-50uhdgmmwkrq-50-inch-127-cm-mini-led-4k-smart-tv-price-in-india
Motorola
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Display Mirroring, Android
50 Inch (127 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
110 - 240 V
50 - 60 Hz
Display Mirroring, Android
Dolby Atmos
Brand
Motorola
Model
EnvisionX Spectra 50UHDGMMWKRQ 50 inch (127 cm) Mini LED 4K TV
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Motorola EnvisionX Spectra 50UHDGMMWKRQ 50 inch (127 cm) Mini LED 4K - Display
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
500 Nits
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Motorola EnvisionX Spectra 50UHDGMMWKRQ 50 inch (127 cm) Mini LED 4K - Physical Design
Weight With Stand
12.52 Kg
Motorola EnvisionX Spectra 50UHDGMMWKRQ 50 inch (127 cm) Mini LED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Atmos
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Motorola EnvisionX Spectra 50UHDGMMWKRQ 50 inch (127 cm) Mini LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side)
Motorola EnvisionX Spectra 50UHDGMMWKRQ 50 inch (127 cm) Mini LED 4K - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Display Mirroring, Android
Motorola EnvisionX Spectra 50UHDGMMWKRQ 50 inch (127 cm) Mini LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Motorola EnvisionX Spectra 50UHDGMMWKRQ 50 inch (127 cm) Mini LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%