Motorola Revou 2 40FHDADMVVEE 40 inch LED Full HD
Score
Release Date
3
May
22
Market Status
Available
Compare
Share:
4.2
Suresh Joshi
Mobile
55856
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/602e7931-4f96.jpg
/motorola-revou-2-40fhdadmvvee-40-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Motorola
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube, Android
40 Inch
Full HD
AVI, FLV, M4V, MKV, MPEG, MPG
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 70 W
Android
Dual Band
Brand
Motorola
Model
Revou 2 40FHDADMVVEE 40 inch LED Full HD TV
Market Status
Available
Launch Date
3-May-22
Series
Revou
Warranty
1 Year
Box Contents
1 LED TV, User Manual, 4 Screws, 2 Stand, Remote Control, 2 AAA Batteries
Motorola Revou 2 40FHDADMVVEE 40 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
40 Inch
Display Resolution
Full HD
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
300 Nits
Contrast Ratio
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Motorola Revou 2 40FHDADMVVEE 40 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Silver
Weight Without Stand
5.9 Kg
Weight With Stand
6 Kg
Dimensions Without Stand(WxHxD)
895 x 515 x 87 mm
Stand Colour
Silver
Motorola Revou 2 40FHDADMVVEE 40 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
AVI, FLV, M4V, MKV, MPEG, MPG
Motorola Revou 2 40FHDADMVVEE 40 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Technology
Dolby Audio
Audio Formats Supported
AAC, FLAC, M4A, MP3
Total Speaker Output
24 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Motorola Revou 2 40FHDADMVVEE 40 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side), 1(Bottom)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Side), 2(Bottom)
Motorola Revou 2 40FHDADMVVEE 40 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Band Support
Dual Band
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Games
Other Smart Features
Android
Motorola Revou 2 40FHDADMVVEE 40 inch LED Full HD - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Motorola Revou 2 40FHDADMVVEE 40 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
70 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
45%
17%