Panasonic TH-32PS550DX 32 inch (81 cm) LED HD-Ready
Release Date
6
Nov
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/f7335171-50f5.jpg
/panasonic-th-32ps550dx-32-inch-81-cm-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Panasonic
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
32 Inch (81.28 cm, Ideal for 4-8 feet viewing distance)
HD ready
178 Degrees
16:09, 50 Hz
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 60 W
Screen Casting Android
Built-in Home Theatre
Brand
Panasonic
Model
TH-32PS550DX 32 inch (81 cm) LED HD-Ready TV
Market Status
Available
Launch Date
6-Nov-25
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Panasonic TH-32PS550DX 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
HD ready
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Panasonic TH-32PS550DX 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
716 x 475 x 214 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
716 x 426 x 83 mm
Panasonic TH-32PS550DX 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Panasonic TH-32PS550DX 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Audio Features
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital)
No. of Speakers
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Built-in Home Theatre
Panasonic TH-32PS550DX 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Connectivity/Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Panasonic TH-32PS550DX 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Smart TV Features
Bluetooth
Inbuilt Apps
YouTube, JioHotstar, Prime Video
Other Smart Features
Screen Casting Android
Panasonic TH-32PS550DX 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Panasonic TH-32PS550DX 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
60 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%