Panasonic TH-55PX740DX 55 inch (139 cm) LED 4K
Release Date
28
Jul
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/a4560d3a-36eb.jpg
/panasonic-th-55px740dx-55-inch-139-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Panasonic
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
Display Mirroring
Brand
Panasonic
Model
TH-55PX740DX
Market Status
Available
Launch Date
28-Jul-25
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Panasonic TH-55PX740DX 55 inch (139 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
330 Nits
Aspect Ratio
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Panasonic TH-55PX740DX 55 inch (139 cm) LED 4K - Physical Design
Weight With Stand
6.3 Kg
Stand Colour
Grey
Panasonic TH-55PX740DX 55 inch (139 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Panasonic TH-55PX740DX 55 inch (139 cm) LED 4K - Audio Features
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Panasonic TH-55PX740DX 55 inch (139 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Ethernet Sockets
1
Panasonic TH-55PX740DX 55 inch (139 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Prime Video
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Display Mirroring
Panasonic TH-55PX740DX 55 inch (139 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Panasonic TH-55PX740DX 55 inch (139 cm) LED 4K - Power Supply
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
150 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%