Panasonic TH-65PX800DX 65 inch (165 cm) LED 4K
Release Date
11
Aug
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
108524
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/b4a4ff15-6ad7.jpg
/panasonic-th-65px800dx-65-inch-165-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Panasonic
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 200 W
Display Mirroring Android
Dolby Atmos
Brand
Panasonic
Model
TH-65PX800DX
Market Status
Available
Launch Date
11-Aug-25
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Panasonic TH-65PX800DX 65 inch (165 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
330 Nits
Aspect Ratio
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Panasonic TH-65PX800DX 65 inch (165 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
17.6 Kg
Weight With Stand
17.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
716 x 475 x 214 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
716 x 421.4 x 83 mm
Stand Colour
Grey
Panasonic TH-65PX800DX 65 inch (165 cm) LED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
Panasonic TH-65PX800DX 65 inch (165 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Panasonic TH-65PX800DX 65 inch (165 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
2
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Ethernet Sockets
Panasonic TH-65PX800DX 65 inch (165 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Hotstar, Prime Video
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Display Mirroring Android
Panasonic TH-65PX800DX 65 inch (165 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Panasonic TH-65PX800DX 65 inch (165 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
200 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%