Panasonic VIERA TH-40C400D 40 inch LED 4K
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52925.png
/panasonic-viera-th-40c400d-40-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Panasonic
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
40 Inch
4K
176 Degrees
110 - 240 V
50 - 60 Hz
Brand
Panasonic
Model
VIERA TH-40C400D 40 inch LED 4K TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, User Manual, Warranty Card.
Panasonic VIERA TH-40C400D 40 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
40 Inch
Display Resolution
4K
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
176 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Panasonic VIERA TH-40C400D 40 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
10 Kg
Weight With Stand
11 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
904 x 557 x 231 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
904 x 527 x 59 mm
Panasonic VIERA TH-40C400D 40 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
Stereo
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Panasonic VIERA TH-40C400D 40 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
HDMI Ports
2(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
1(Rear)
Panasonic VIERA TH-40C400D 40 inch LED 4K - Smart TV Features
Smart TV
Panasonic VIERA TH-40C400D 40 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%