Samsung HG32AB460GW 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54431
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54431.png
/samsung-hg32ab460gw-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Samsung
32 Inch
HD ready, Direct LED
MPEG-4
HyperReal Engine, Wide Colour Enhancer Plus, 1200:01:00
178 Degrees
100 - 240 V
27 W
Connect Share
Auto volume leveller: Balance, DNSe+, SRS Sound system
Brand
Samsung
Model
HG32AB460GW 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control(TM1240), Batteries, Power Cable, User Manual, Warranty Card
Samsung HG32AB460GW 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
LED Backlight Type
Direct LED
Brightness
280 Nits
Contrast Ratio
Response Time
8 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
HyperReal Engine, Wide Colour Enhancer Plus
Samsung HG32AB460GW 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
5.4 Kg
Weight With Stand
6.0 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
738.4 x 497.7 x 191.7 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
738.4 x 444 x 93.2 mm
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
Samsung HG32AB460GW 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Samsung HG32AB460GW 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Audio Formats Supported
MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Other Smart Audio Features
Samsung HG32AB460GW 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Rear)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Samsung HG32AB460GW 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
No
Other Smart Features
Connect Share
Samsung HG32AB460GW 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Samsung HG32AB460GW 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
27 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%