Samsung LH43BEAHLGKLXL 43 inch (109 cm) LED 4K
Release Date
17
Nov
22
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/f5a092ef-ff41.jpg
/samsung-lh43beahlgklxl-43-inch-109-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch (109.22 cm)
4K
178 Degrees
16:09, 60 Hz
Linux
Brand
Samsung
Model
LH43BEAHLGKLXL 43 inch (109 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
17-Nov-22
Warranty
1 Years
Box Contents
1 LED TV, 1 User Manual, 2 Table Top Stand, 1 Remote Controller, 1 Power Cable
Samsung LH43BEAHLGKLXL 43 inch (109 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
43 Inch (109.22 cm)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
250 Nits
Response Time
8 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Samsung LH43BEAHLGKLXL 43 inch (109 cm) LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight With Stand
7.7 Kg
Stand Colour
Black
Samsung LH43BEAHLGKLXL 43 inch (109 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung LH43BEAHLGKLXL 43 inch (109 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
Samsung LH43BEAHLGKLXL 43 inch (109 cm) LED 4K - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
4.2
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Amazon Instant Video, YouTube, Browser
Other Smart Features
Linux
Samsung LH43BEAHLGKLXL 43 inch (109 cm) LED 4K - Power Supply
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
120 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
20%
Buy Now
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%