Samsung PA43H4100AR 43 inch Plasma SD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
55016
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55016.png
/samsung-pa43h4100ar-43-inch-plasma-sd-smart-tv-price-in-india
Samsung
43 Inch
SUHD
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG2TS, TRP, VBO, VOB, WEBM
HyperReal Engine, Digital Clean View
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 117 W
Connect Share
Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
PA43H4100AR 43 inch Plasma SD TV
Market Status
Discontinued
Series
Box Contents
Television, Remote(TM1240A), Battery for Remote, Power Cable, User Manual, Warranty Card.
Samsung PA43H4100AR 43 inch Plasma SD - Display
Display Size (Diagonal)
43 Inch
Display Resolution
SUHD
Aspect Ratio
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Samsung PA43H4100AR 43 inch Plasma SD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
13.6 Kg
Weight With Stand
14.8 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1007.4 x 670.5 x 261.9 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1007.4 x 616.2 x 55.7 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Square
Stand Colour
Black
Samsung PA43H4100AR 43 inch Plasma SD - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Samsung PA43H4100AR 43 inch Plasma SD - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, LPCM, MP2, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
(Bottom)
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung PA43H4100AR 43 inch Plasma SD - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
NFC Ports
Samsung PA43H4100AR 43 inch Plasma SD - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Voice Recognition
Other Smart Features
Connect Share
Samsung PA43H4100AR 43 inch Plasma SD - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung PA43H4100AR 43 inch Plasma SD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
117 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
17%
45%