Samsung PA43H4900AR 43 inch Plasma HD-Ready
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
55015
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55015.png
/samsung-pa43h4900ar-43-inch-plasma-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Samsung
43 Inch
HD ready
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG2TS, TRP, VBO, VOB, WEBM
HyperReal Engine, Digital Clean View, Eco Sensor
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 201 W
Connect Share, DLNA, WiFi Direct
Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
PA43H4900AR 43 inch Plasma HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Series
Box Contents
Samsung PA43H4900AR 43 inch Plasma HD-Ready - Display
Display Size (Diagonal)
43 Inch
Display Resolution
HD ready
Aspect Ratio
3D TV
Yes
Curved TV
No
Ultra Slim TV
No
Other Display Features
Samsung PA43H4900AR 43 inch Plasma HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
13.6 Kg
Weight With Stand
14.8 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1009.7 x 671.7 x 261.9 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1009.7 x 617.5 x 55.7 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Square
Stand Colour
Black
Samsung PA43H4900AR 43 inch Plasma HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Samsung PA43H4900AR 43 inch Plasma HD-Ready - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, LPCM, MP2, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
(Bottom)
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung PA43H4900AR 43 inch Plasma HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Component Output(RGB Input) Ports
NFC Ports
Samsung PA43H4900AR 43 inch Plasma HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung PA43H4900AR 43 inch Plasma HD-Ready - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung PA43H4900AR 43 inch Plasma HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
201 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%
17%