Samsung QA115QN90FUXXL 115 inch (292 cm) Neo QLED 4K
Release Date
4
Aug
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
View All
Mobile
107682
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/11306399-4c4d.jpg
/samsung-qa115qn90fuxxl-115-inch-292-cm-neo-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
115 Inch (292.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
790 W
AirPlay Anynet+ (HDMI-CEC) Karaoke Mic
Dolby Atmos
Brand
Samsung
Model
QA115QN90FUXXL 115 inch (292 cm) Neo QLED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
4-Aug-25
Series
QN90F
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung QA115QN90FUXXL 115 inch (292 cm) Neo QLED 4K - Display
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Other Display Features
NQ4 AI Gen3 Processor Anti Reflection Eco Sensor HDR (High Dynamic Range) Micro Dimming Multi View
Samsung QA115QN90FUXXL 115 inch (292 cm) Neo QLED 4K - Physical Design
Colour
TITAN BLACK
Weight Without Stand
83.7 Kg
Weight With Stand
86 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
2560 x 1520 x 467.2 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
2560 x 1460 x 341 mm
Stand Colour
Other
Samsung QA115QN90FUXXL 115 inch (292 cm) Neo QLED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Samsung QA115QN90FUXXL 115 inch (292 cm) Neo QLED 4K - Audio Features
Sound Type
4.2
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
60 W
Other Smart Audio Features
Samsung QA115QN90FUXXL 115 inch (292 cm) Neo QLED 4K - Connectivity/Ports
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Samsung QA115QN90FUXXL 115 inch (292 cm) Neo QLED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung QA115QN90FUXXL 115 inch (292 cm) Neo QLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung QA115QN90FUXXL 115 inch (292 cm) Neo QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Power Consmption Running
790 W
Power Consmption Standby
0.50 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%