Samsung QA43Q8FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K
Release Date
5
May
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/6902e557-a3e3.jpg
/samsung-qa43q8faau-43-inch-109-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 140 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring, Karaoke
Model
QA43Q8FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K TV
Launch Date
5-May-25
Series
Q8
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung QA43Q8FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Display
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
Q4 AI Processor, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Multi View
Samsung QA43Q8FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
7.9 Kg
Weight With Stand
8.2 Kg
Stand Colour
Black
Samsung QA43Q8FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Video Features
Yes
Samsung QA43Q8FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Audio Features
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung QA43Q8FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
Ethernet Sockets
Samsung QA43Q8FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung QA43Q8FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Remote Features
Smart Control
Samsung QA43Q8FAAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
140 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%