Samsung QA43QEF1AU 43 inch (109 cm) QLED 4K
Release Date
8
Apr
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/8b017eac-abcd.jpg
/samsung-qa43qef1au-43-inch-109-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
4K
MPEG, MPEG-4, OGG
Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Multi View
178 Degrees
16:09, 50 Hz
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 115 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring, Karaoke
Model
QA43QEF1AU 43 inch (109 cm) TV
Launch Date
8-Apr-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Samsung QA43QEF1AU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Display
Refresh Rate
50 Hz
Response Time
8 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Samsung QA43QEF1AU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Physical Design
Colour
Titan Grey
Weight Without Stand
6.8 Kg
Weight With Stand
7.1 Kg
Stand Colour
Other
Samsung QA43QEF1AU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MPEG, MPEG-4, OGG
Image Formats Supported
PNG
Upscaling
Yes
Samsung QA43QEF1AU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung QA43QEF1AU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
Ethernet Sockets
Samsung QA43QEF1AU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Other Smart Features
Samsung QA43QEF1AU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Smart Control
Samsung QA43QEF1AU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
115 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
49%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%