Samsung QA48S90DAELXL 48 inch (121 cm) OLED 4K
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/a57effa1-ccbb.jpg
/samsung-qa48s90daelxl-48-inch-121-cm-oled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
48 Inch (121.92 cm, Ideal for 6-12 feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 210 W
Model
QA48S90DAELXL
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung QA48S90DAELXL 48 inch (121 cm) OLED 4K - Display
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Samsung QA48S90DAELXL 48 inch (121 cm) OLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
12.3 Kg
Weight With Stand
13.2 Kg
Samsung QA48S90DAELXL 48 inch (121 cm) OLED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Samsung QA48S90DAELXL 48 inch (121 cm) OLED 4K - Audio Features
Sound Type
2.1
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Dolby Atmos
Samsung QA48S90DAELXL 48 inch (121 cm) OLED 4K - Connectivity/Ports
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
Samsung QA48S90DAELXL 48 inch (121 cm) OLED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5.2
Inbuilt Apps
NA
Games
Voice Recognition
Samsung QA48S90DAELXL 48 inch (121 cm) OLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Samsung QA48S90DAELXL 48 inch (121 cm) OLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
210 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
17%
43%