Samsung QA50Q7FAAU 50 inch (127 cm) QLED 4K
Release Date
28
Apr
Suresh Joshi
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/f2bf2d7e-cd7f.jpg
/samsung-qa50q7faau-50-inch-127-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
50 Inch (127 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 125 W
Model
QA50Q7FAAU 50 inch (127 cm) QLED 4K TV
Launch Date
28-Apr-25
Series
Q7
Samsung QA50Q7FAAU 50 inch (127 cm) QLED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
Samsung QA50Q7FAAU 50 inch (127 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
9.2 Kg
Weight With Stand
9.5 Kg
Stand Colour
Black
Samsung QA50Q7FAAU 50 inch (127 cm) QLED 4K - Video Features
Yes
Samsung QA50Q7FAAU 50 inch (127 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung QA50Q7FAAU 50 inch (127 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
Samsung QA50Q7FAAU 50 inch (127 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Prime Video
AirPlay
Samsung QA50Q7FAAU 50 inch (127 cm) QLED 4K - Remote Features
Smart Control
Samsung QA50Q7FAAU 50 inch (127 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
125 W
Power Consmption Standby
0.5 W
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
43%
17%