Samsung QA55QE1DAU 55 inch (139 cm) QLED 4K
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/8ccc6a7c-b1b9.jpg
/samsung-qa55qe1dau-55-inch-139-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 145 W
AirPlay, Display Mirroring
Model
QA55QE1DAU 55 inch (139 cm) QLED 4K TV
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Samsung QA55QE1DAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Display
Other Display Features
Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
Samsung QA55QE1DAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
14.7 Kg
Weight With Stand
15 Kg
Stand Colour
Black
Samsung QA55QE1DAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Video Features
Yes
Samsung QA55QE1DAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung QA55QE1DAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
Ethernet Sockets
Samsung QA55QE1DAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Bluetooth Version
5.2
Inbuilt Apps
NA
Other Smart Features
AirPlay, Display Mirroring
Samsung QA55QE1DAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Smart Control
Samsung QA55QE1DAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
145 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
20%
Buy Now
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%