Samsung QA55QN85FAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K
Release Date
28
Apr
25
Suresh Joshi
Mobile
101057
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/f8047343-95ce.jpg
/samsung-qa55qn85fau-55-inch-139-cm-neo-qled-4k-smart-tv-price-in-india
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 180 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring, Karaoke
Dolby Atmos
Model
QA55QN85FAU
Market Status
Available
Launch Date
28-Apr-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung QA55QN85FAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Display
4K
Refresh Rate
100 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
NQ4 AI Gen2 Processor, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Multi View
Samsung QA55QN85FAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Physical Design
Colour
Titan Black
Weight Without Stand
17 Kg
Weight With Stand
18 Kg
Stand Colour
Other
Samsung QA55QN85FAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Video Features
Yes
Samsung QA55QN85FAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2.2
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung QA55QN85FAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Connectivity/Ports
4
Digital/Optical Audio Output Ports
Ethernet Sockets
Samsung QA55QN85FAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Smart TV Features
Bluetooth Version
5.3
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung QA55QN85FAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Remote Features
Smart Control
Samsung QA55QN85FAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
180 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%