Samsung QA55QNX1DAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/0e0a79ad-686e.jpg
/samsung-qa55qnx1dau-55-inch-139-cm-neo-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 195 W
AirPlay, Display Mirroring
Dolby Atmos
Model
QA55QNX1DAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K TV
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung QA55QNX1DAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Display
4K
Refresh Rate
120 Hz
Other Display Features
NQ4 AI Gen2 Processor, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming
Samsung QA55QNX1DAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Physical Design
Colour
Graphite Black
Weight Without Stand
17.1 Kg
Weight With Stand
17.5 Kg
Stand Colour
Other
Samsung QA55QNX1DAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Video Features
Yes
Samsung QA55QNX1DAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2.2
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung QA55QNX1DAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Connectivity/Ports
4
Digital/Optical Audio Output Ports
Ethernet Sockets
Samsung QA55QNX1DAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Smart TV Features
Bluetooth Version
5.2
Inbuilt Apps
NA
Other Smart Features
AirPlay, Display Mirroring
Samsung QA55QNX1DAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Remote Features
Smart Control
Samsung QA55QNX1DAU 55 inch (139 cm) Neo QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
195 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%