Samsung QA65LS03RAK 65 inch QLED 4K
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
51980
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/51980.png
/samsung-qa65ls03rak-65-inch-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
Yes, Amazon Prime, Youtube, Hotstar, Netflix, Display Mirroring, DLNA, WiFi Direct
65 Inch
4K, Direct LED
MP4
Quantum Processor 4K, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming
178 Degrees
16:09, 120 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 0.5 W
Display Mirroring, DLNA, WiFi Direct
Single Band, Auto volume leveller: Balance
Model
QA65LS03RAK 65 inch QLED 4K TV
Market Status
Out of Stock
Series
LS
Box Contents
Samsung QA65LS03RAK 65 inch QLED 4K - Display
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
65 Inch
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
120 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Curved TV
No
Ultra Slim TV
No
Other Display Features
Samsung QA65LS03RAK 65 inch QLED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
25.7 Kg
Weight With Stand
26.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1453 x 875 x 294 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1453 x 830 x 42.5 mm
Stand Shape
Simple
Stand Colour
Black
Samsung QA65LS03RAK 65 inch QLED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Video Formats Supported
MP4
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Yes
Samsung QA65LS03RAK 65 inch QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2.2
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
20 W
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung QA65LS03RAK 65 inch QLED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung QA65LS03RAK 65 inch QLED 4K - Smart TV Features
Band Support
Single Band
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Yes, Amazon Prime, Youtube, Hotstar, Netflix
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung QA65LS03RAK 65 inch QLED 4K - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Other Remote Features
Smart Control
Samsung QA65LS03RAK 65 inch QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
0.5 W
43%
Buy Now
17%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%