Samsung QA65QN70FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K
Release Date
5
May
Suresh Joshi
Mobile
101054
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/df68ea21-d07e.jpg
/samsung-qa65qn70fau-65-inch-165-cm-neo-qled-4k-smart-tv-price-in-india
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 220 W
Model
QA65QN70FAU
Launch Date
5-May-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung QA65QN70FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Display
Refresh Rate
100 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
NQ4 AI Gen2 Processor, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Multi View
Samsung QA65QN70FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
20.8 Kg
Weight With Stand
21.8 Kg
Stand Colour
Black
Samsung QA65QN70FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Video Features
Yes
Samsung QA65QN70FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung QA65QN70FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Connectivity/Ports
4
Digital/Optical Audio Output Ports
Ethernet Sockets
Samsung QA65QN70FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Smart TV Features
Games
Microphone
Samsung QA65QN70FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Smart Control
Samsung QA65QN70FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
220 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%