Samsung QA65QN80FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K
Release Date
31
Mar
Suresh Joshi
Mobile
100850
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/00792f3f-84a9.jpg
/samsung-qa65qn80fau-65-inch-165-cm-neo-qled-4k-smart-tv-price-in-india
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 275 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring, Karaoke
Dolby Atmos
Model
QA65QN80FAU
Launch Date
31-Mar-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung QA65QN80FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Display
Refresh Rate
100 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
NQ4 AI Gen2 Processor, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Multi View
Samsung QA65QN80FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Physical Design
Colour
Titan Black
Weight Without Stand
22.7 Kg
Weight With Stand
23.7 Kg
Stand Colour
Black
Samsung QA65QN80FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Video Features
Yes
Samsung QA65QN80FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Audio Features
Sound Type
4
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
30 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung QA65QN80FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Connectivity/Ports
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Ethernet Sockets
Samsung QA65QN80FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Smart TV Features
5.3
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Prime Video
Samsung QA65QN80FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Remote Features
Smart Control
Samsung QA65QN80FAU 65 inch (165 cm) Neo QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
275 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%