Samsung QA65QN900FU 65 inch (165 cm) Neo QLED 8K UHD
Release Date
31
Mar
Suresh Joshi
Mobile
100851
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/171cd8c3-6ac0.jpg
/samsung-qa65qn900fu-65-inch-165-cm-neo-qled-8k-uhd-smart-tv-price-in-india
Samsung
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
8K UHD
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 450 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring, Karaoke
Dolby Atmos
Model
QA65QN900FU
Launch Date
31-Mar-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Samsung QA65QN900FU 65 inch (165 cm) Neo QLED 8K UHD - Display
Display Resolution
8K UHD
Refresh Rate
100 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Multi View
Samsung QA65QN900FU 65 inch (165 cm) Neo QLED 8K UHD - Physical Design
Colour
Titan Black
Weight Without Stand
25.5 Kg
Weight With Stand
25.9 Kg
Stand Colour
Other
Samsung QA65QN900FU 65 inch (165 cm) Neo QLED 8K UHD - Video Features
Yes
Samsung QA65QN900FU 65 inch (165 cm) Neo QLED 8K UHD - Audio Features
Sound Type
4.2
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
70 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung QA65QN900FU 65 inch (165 cm) Neo QLED 8K UHD - Connectivity/Ports
4
Digital/Optical Audio Output Ports
Ethernet Sockets
Samsung QA65QN900FU 65 inch (165 cm) Neo QLED 8K UHD - Smart TV Features
Games
Microphone
Samsung QA65QN900FU 65 inch (165 cm) Neo QLED 8K UHD - Remote Features
Smart Control
Samsung QA65QN900FU 65 inch (165 cm) Neo QLED 8K UHD - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
450 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%